درباره ما

مقدمه

شرکت بدیع ابزار طب با نام تجاری “ممد” در سال 1393 در استان کرمانشاه تاسیس گردید و اکنون نیز به عنوان یکی از شرکتهای فعال در پارک علم و فناوری استان کرمانشاه عضو بوده و مراحل اولیه ی داوری دانش بنیان شدن خود را سپری مینماید.

همانطور که از نام شرکت بر میاید به منظورخلق ابداعات جدید در زمینه ی ابزار آلات و وسایل پزشکی تاسیس گردیده و اولین گام در این مسیر را نیز از طریق به تولید صنعتی رساندن یک اختراع ازمیان چندین اختراعی که به نام شرکت بدیع ابزار طب ثبت شده است؛برداشت.اختراع به شماره ثبت83617 که در زمینه ی آتلهای یکبار مصرف و موقت اورژانسی میباشد ودر سال 1392 ثبت گردیده است به عنوان اولین محصولی است که خط تولید صنعتی آن در شرکت بدیع ابزارطب راه اندازی گردیده که هم اکنون به ظرفیت روزانه 1500عدد انواع آتل اورژانسی یکبار مصرف توسط این شرکت تولید وبسته بندی میگردد.

با توجه به سیاست و خط مشی اصلی کاری در شرکت که همان تولید وسایل وابزارآلات پزشکی نو آورانه وبروز میباشد,بدون داشتن علم روز و کافی در زمینه ی کاری شرکت امکانپذیر نیست لذا از همان روزهای اول تاسیس شرکت بخش تحقیق و توسعه نیز کار خود را آغاز کرده وهمواره شرکت را در جهت تولید وطراحی ابتکارات جدید همراهی میکند.

اعضای بخش تحقیق و توسعه ی شرکت بدیع ابزار طب متشکل از :

 • دکتر جعفر سهرابی  متخصص رادیولوژی
 • دکتر ایرج محمدی متخصص جراحی عمومی
 • مهندس سجاد خدامرادی کارشناسی ارشد طراحی و ساخت اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

مجوزها

 • در سال 1392 موفق به دریافت گواهی ثبت اختراع از سازمان ثبت اسناد و املاک کشود_مرکز مالکیت صنعتی و معنوی
 • در سال1393 موفق دریافت جواز تاسیس به شماره ی 54907/12 از وزارت صنعت ,معدن و تجارت کشور
 • در سال 1395پروانه ی بهره برداری به شماره ی 43718/12 از وزارت صنعت ,معدن و تجارت کشور
 • در سال 1395 تاییدیه ی بیمارستان طالقانی کرمانشاه
 • در سال 1395 تاییدیه ی بیمارستان حضرت رسول(ص) شهرستان جوانرود
 • در سال 1395 تاییدیه ی بیمارستان دکتر معاون شهرستان صحنه
 • در سال 1395 تاییدیه ی مرکزجراحی تخصصی حضرت مهدی(عج)شهرستان اسلام آباد غرب
 • در سال 1396 نیز پروانه ی ساخت داخل وزارت بهداشت,درمان و آموزش پزشکی
 • در سال1396گواهینامه ی مدیریت کیفیت در تجهیزات پزشکی 13485
 • درسال 1396 برند”ممد” به لاتین و فارسی را دریافت کرد و در حال گرفتن استاندارد اروپا برای محصولات خود میباشد.   

بیان مساله

برای بیمارانی که با ترومای اندام تحتانی و یا فوقانی به بیمارستان یا مراکز اورژانس مراجعه می کنند لازم است اندامهای آسیب دیدۀ بیمار در ساعات اولیه که بیمار در حال گذراندن معاینات اولیه و انجام عکسبرداری (MRI) وxRay و انجام آزمایشات جهت تشخیص است بی حرکت گردد که این کار بوسیله آتلهای موقت انجام میگردد که چند نوع هستند یکی از جنس مقوا و دیگری از جنس مفتولهای فلزی ویا مدل های چوبی است و مدل های پلاستیکی هم وجود دارد که هر کدام معایبی دارند، آتل چوبی عضو بیمار را نمی تواند کامل ثابت کند و شکل ظاهری آن متناسب با اندام نیست مثلاً برای شکستگی و یا در رفتگی در اندام تحتانی:پنجه ی پا،مچ پا ، استخوان ساق پا ، مفصل زانو و استخوان ران ویا شکستگی یا دررفتگی اندام فوقانی: انگشتان دست،استخوان های مچ دست،استخوان های مفصل آرنج و استخوان بازو هیچ شباهتی با ساختار آناتومیک این مفاصل و استخوان ها نداشته و نمی تواند این مفاصل را بطور مؤثر بی حرکت کند و همچنین از نظر ظاهری استفاده از این نوع آتل ها نامناسب است و ظاهر طبی ندارد آتل های مقوایی هم با همین مشکلات آتل های چوبی درگیرند مضاف بر اینکه با رسیدن مایعات،ترشحات خونی و سرمی بدن و یا تعریق و… این آتل مقاومت خود را از دست می دهد و عملا بی استفاده می گردد چون کاملا نرم می شوند و در آتل نوع فلزی شکل حجیم و نیز بزرگ بودن این آتل خود از مهمترین معایب است که علت مضاعفی در جهت عدم ثبات عضو است ، این آتل در اثر برخورد با آب زنگ می زند و همچنین این آتلها از نظر تعداد معمولا دربیمارستانها محدودند و هر بیمار باید آنها را بصورت امانی استفاده کند که خود مشکلاتی را در پی دارد همچنین در مراکز اورژانس به علت حجم بالایی که این آتلها اشغال می کند نگهداریشان و حملشان در آمبولانس مشکل است این آتلها دارای یک سایز بزرگ بوده و همین طور شکل آناتومیک متناسب با بدن را ندارند و همین دو علت (بزرگ بودن آتل فلزی باعث میشود که عضو آسیب دیده در فضای بزرگ و گشاد داخل آتل کاملا آزاد باشد و حرکات اضافی داشته باشد)کافی است که به این نتیجه برسیم که اصلا وسایل مناسبی برای فیت کردن عضو شکسته یا در رفته و آسیب دیده نیستند علاوه بر این فلزی بودن این آتل ها باعث می شود که در صورت نیاز به انجام MRI  از بیمار آتل از بدن بیمار جدا شود که خود امری دردناک و با عوارض جبران ناپذیر برای بیمار می باشد و در صورت نیاز به تهیه یX-Ray  نیز که خود فلز به علت دانسیته ی بالا و تراکم زیاد کاملا می تواند مانع دیده شدن قطعات عضو شکسته گردد.

اما آتلهای تولید شدۀ جدید هیچکدام از این مشکلات را ندارد و در واقع هم تمام این معایب را رفع کرده اند و هم دارای مزایای بسیاری هستند، این آتلها دارای ظاهری متناسب با اندام ها چه در سطح مفاصل و چه در بدنه ( یا شفت ) استخوانها هستند یعنی مثلاً در مورد اندام تحتانی ، آتل کاملاً شکلی متناسب با foot  ،ankle و مفصل زانو و عضلات و استخوانهای ساق و ران و در مورد اندام فوقانی نیز آتل می تواند همین تطابق را به علت داشتن شکل آناتومیکش با استخوان های انگشت و کف دست،مچ دست،استخوان ساعد،استخوان های مفصل آرنج و بازو دارند، که خود باعث تطابق کامل آتل با عضو و ایجاد  حداکثر ثبات می شود، همچنین در صورت تماس با مایعات و آب ، خون و سرم و… به هیچ وجه مقاومت و سختی خود را از دست نداده و در عین حال به علت داشتن شکل کاملاً متناسب با اندام ها بستری کاملاً هموار و مناسب و نرم را برای قرارگیری اندام آسیب دیده فراهم می کند، دارای وزن بسیار کمی می باشد و بصورت یکبار مصرف قابل استفاده اند که خود هم سرعت عمل را بالا برده و از طرفی هم امینیت بیمار را از نظر بیماریهایی که در صورت استفاده از آتلهای قبلی که بطور مشترک (فلزی) و یا غیر بهداشتی (چوب و مقوا) تهیه می شدند، امکان انتقال دارند را ایمن می کند. این آتل به علت اینکه از ماده ای با دانسیته شبیه به بافت نرم وبا شکل آناتومیک ساخته می شود هم برای عضو بیمار بستر مناسبی را فراهم می کند و هم راحتی را داراست و به علت ساختار متخلخلش سبک است، این آتل به راحتی پس از قرار گرفتن در سطح پالمار عضو با استفاده از بند های ولکروی متحرک تعبیه شده در محل های مناسب ویازبانه طراحی شده ی ویژه ی  این اتل ها( در اطراف مفصل و در سطوح پروگزیمال و دیستال ( عضو بسته شده و کاملاً فیت شده و عضو را کاملاً ثابت می کند. به علاوه به علت اینکه این آتل شکل آناتومیک دارد و از عناصر فلز هم در آن استفاده نشده و همچنین دارای دانسیته ای شبیه به بافت نرم بدن انسان است ، لذا به راحتی و بدون هیچ مشکلی حتی زمانی که بیمار آتل را روی عضو خود بسته است می تواند MRI بگیرد ( آتل MRI Compatible است ) و بر خلاف آتل فلزی به راحتی می توان با XRay عکس گرفت و همچنین استفادۀ آن در اورژانس بیمارستانها، مطبهای ارتوپدی مراکز اورژانس ، مراکز شکستگی و آمبولانسها به راحتی ممکن است.

در بیمارانی با شکستگی و در رفتگی کمپلکس در foot ، ankle  ، knee و ران آتل بلند پا یااتل کوتاه پا و در بیمارانی با شکستگی و در رفتگی دراستخوان های انگشت،کف دست،مچ دست و استخوان های ساعد و مفصل آرنج و بازو آتل کوتاه دست یا آتل بلند دست(بسته به محل شکستگی:در شکستگی دیستال از آتل کوتاه دست و در شکستگی ساعد و مفصل آرنج از آتل بلند دست)   میتواند به طور یکپارچه ، یک تکه و کاملاٌ تخصص یافته برای این نوع شکستگی ها ( از طریق قالب بندی های متناسب ) عضو را کملاٌ دربر گرفته و ثبات کامل را در تمام نقاط عضو در حین معاینه و انجام کار های تشخیصی در اورژانس فراهم آورد.

اهداف

 1. ارایه ی حد اکثر خدمات درمانی  با حد اقل هزینه ی مالی(قیمت تمام شده ی هر آتل برای بیمار بسیار پایین میباشد)
 2. سرعت آتل بندی و ثابت کردن عضو آسیب دیده به دلیل آماده بودن آتلها و اینکه از قبل قالب بندی شده اند و فقط باید روی ضو ثابت شوند بسیار بالا میباشد
 3. کاربری بسیار آسان و روش استفاده ی آن بسیار ساده است و نیاز به افراد متخصص یا حتی آموزش دیده نمیباشد
 4. بهبود کیفیت درمان بیماران از طریق ارائه شکل آناتومیک جدید و کارآمد تری از آتل
 5. جلوگیری از ایجاد آسیبهای  ثانویه (قطع عصب و شریان,ایجاد عفونت در زخمهای باز و در نتیجه قطع عضو وحتی مرگ بیمار) که حین انتقال مصدوم از محل حادثه به مرکز درمانی ممکن است ایجاد شود.
 6. جلوگیری از تروماهای بعدی که حین جابجایی بیمار وانجام  معاینات اولیه و عکسبرداری و آزمایشات در اورژانس بیمارستان ,که جهت تشخیص روش درمانی توسط پزشک  ( اعم از عمل جراحی یا گچ گیری ساده ) الزامی است
 7. ایجاد ظاهری مقبول تر و نیز طبی تر و حرفه ای تر .
 8. افزودن وایجاد ویژگیهای استریل بودن و آنتی باکتریال در تمامی سطوح آتل با استفاده از فناوری نانو که هیچکدام از آتلها ی قبلی این ویژگی را ندارند.

بیان واضح و دقیق مزایای آتل جدید شرکت بدیع ابزار طب

این آتل دارای فرم یکدست و کاملاً قابل تطابق با اندام و نیز نازک و با ولکروهای ثابت کننده ی خارجی که بسته به نوع آسیب قابل تنظیم و تغییر است و از نظر وزنی بسیار سبک تر از نمونه های فلزی بوده و از نظر کیفیت ثبات و کار آمدی و هماهنگ با فرم آناتومیک بدن و سایز بندی مناسب برای افراد مختلف و نهایتاٌ ایجاد ثبات لازم برای بی حرکتی اندام از هر دو نوع آتل ( مقوایی و سیمی ) مناسب تر است ضمنن در مورد آتل چوبی که هیچ ویژگی خاصی جهت ذکر وجود ندارد چون آتل نه فرم آناتومیک دارد نه جنس تخصصی دارد و نه اصلا با عضو فیت می شود. در مورد اتل جدیدبیمار در حین پوشیدن آتل می تواند (MRI) شود که این کار با پوشیدن آتل فلزی امکان پذیر نیست.

همچنین اتل جدید می تواند به علت دانستیه مشابه بافت نرم بدن در x-Ray هیچ مزاحمتی برای دیده شدن قطعات شکستگی نداشته باشد و نیز از مهمترین مزایا می توان به یکبار مصرف بودن و هزینۀ پائین آتل نسبت به سایر آتلهای اشاره کرد. مضاف بر این یکبار مصرف بودن این آتل ها ویژگی رعایت نکات بهداشتی را که بسیار اهمیت دارد را در درجه ی اول اهمیت قرار می دهد.

همچنین آتل جدید شرکت بدیع ابزار طب ازماده ای با دانسیته ی شبیه به بافت نرم و با شکل آناتومیک  ساخته شده و متخلخل است:

 1. بسیار سبک است
 2. در عین حال از قوام و سفتی مناسب برای نگه داری عضو برخوردار است
 3. دارای فرم ظاهری کاملا آناتومیک بوده که کاملا با عضو فیت می شود
 4. افزودن وایجاد ویژگی آنتی باکتریال در تمامی سطوح آتل با استفاده از فناوری نانو که هیچکدام از آتلها ی قبلی این ویژگی را ندارند
 5. دارای سایز های مختلف به اندازه های متفاوت بوده که خود تطابق و در نتیجه ثبات بیش تری را فراهم می کند
 6. در صورت بسته شدن ( بند های ولکروی متحرک ویازبانه های ویژه ) دیستال،پروگزیمال و ولکرو ها ویازبانه ی مفصلی روی عضو ، قسمت های شکسته ی عضو کاملاً فیت شده و عضو را کاملاً فیکس میکند
 7. این آتل دارای قابلیت MRI compatible است بنابراین خاصیت بیمار بدون اینکه لازم باشد برای MRI آتل را باز کند و دردی را متحمل شود بدون باز و بسته کردن به راحتی با همین آتل می تواند MRI بگیرد
 8. شباهت دانسیته ی این آتل با دانسیته ی بافت نرم بدن باعث می شود که در صورت نیاز به گرفتن X-Ray نیز آتل بدون کوچکترین مشکلی به بیمار وصل باشد و در نهایت ، در کیفیت عکس نیز تاثیر مخرب نگذارد به راحتی می توان قسمت های استخوان را بدون باز کردن آتل و دچار کردن بیمار به درد زیاد با وضوح کامل دید و تشخیص درمانی نهایی درستی بدست آورد
 9. این بسیار مهم است که عضو آسیب دیده تا قبل از تشخیص درمان توسط پزشک حرکتی نداشته باشد چرا که حرکت ممکن است در حین باز و بسته کردن آتل جهت عکس X-Ray و MRI خود آسیب های جبران ناپذیر عصبی و شریانی یا تاندونی را وارد نماید که خوشبختانه با وجود ویژگی های آتل جدید این مشکل حل گردیده است
 10. استریل بودن ونانو آنتی باکتریال بودن این آتل سبب شده تا درشکستگیهای  باز از ایجاد عفونت تا حد زیادی جلوگیری شود.